Kablo Nedir? | Kablo Çeşitleri Nelerdir

Tarih: 02.01.2022 22:17
Kablo Nedir? | Kablo Çeşitleri Nelerdir
Elektrik akımının veya elektriksel işaretlerin iletiminde kullanılan, zaman zaman iki elektronik cihazı birbirine bağlayan, temelde yalıtkan ve iletken olmak üzere iki kısımdan oluşan yapılar, "kablo" olarak adlandırılır.

Kablo Nedir?

 

Elektrik akımının veya elektriksel işaretlerin iletiminde kullanılan, zaman zaman iki elektronik cihazı birbirine bağlayan, temelde yalıtkan ve iletken olmak üzere iki kısımdan oluşan yapılar, "kablo" olarak adlandırılır. İletken kısım, tek bir telden veya örülmüş birçok telden oluşabilir. İletken kısımda kullanılan teller bakır veya alüminyum olabilir. Bu, genel anlamda materyal kablonun kullanım amacına göre değişiklik gösterir. Yalıtkan kısımlar da farklı materyallerden oluşabilmektedir.

 

Kablo Çeşitleri Nelerdir?

 

Kablolar, temel olarak kullanılan iletken malzemenin cinsine ve kullanım amaçlarına göre sınıflandırılırlar. Kullanılan malzemenin cinsine göre kablo çeşitleri, alüminyum iletkenli kablolar ve bakır iletkenli kablolar olarak ikiye ayrılır. Alüminyum kabloların, aynı akımı taşıyacak bakır kablolara göre yarım çap daha geniş olması gerekir. Bu sebeple şayet alan problemi varsa, bakır iletkenli kablo çeşitleri kullanılması daha doğrudur. Kullanım amacına göre ise kablolar, kuvvetli akım kabloları ve zayıf akım kabloları olarak iki sınıfa ayrılırlar.

 

Zayıf Akım Kabloları

 

Genellikle 1kV altı ve bina içi uygulamalarda kullanılırlar. Kullanılacak alanlara göre yanmama, ortamdaki yağ ve nemden etkilenmeme, kemirgenlere karşı korumalı olma gibi özellikler kazandıracak farklı dış malzemelerle üretilirler. Zayıf akım kablo çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

 

Kontrol Kabloları: Endüstriyel uygulamalarda sinyal iletiminde kullanılırlar.

Yanmaz Kablo Çeşitleri: Hastane, AVM, havaalanı gibi kalabalık alanlarda yangın alarmları veya yangın sırasında belirli bir süre boyunca fonksiyonunu sürdürmesi gereken sistem yapılarında kullanılırlar.

Koaksiyel Kablolar; Uydu, telsiz,kablolu tv ve data iletim sistemlerinde dağıtım amaçlı kullanılan kablolardır. Yeraltı kablosu, zırhlı kablo, bina içi ve bina dışı kablolar olarak farklı türleri bulunur.

Birleşik ve CCTV Kablolar: Kapalı devre kamera sistemlerinde ses, güç, referans, görüntü gibi sinyallerin eş zamanlı iletimi için kullanılırlar.

Bus Kablolar: Yüksek hızlarda veri iletimi için kullanılırlar.

Dahili Telefon ve Yangın Alarm Kabloları: Bina içerisinde santral ve abone dağıtım kablosu olarak kullanılırlar.

Enerji ve Tesisat Kabloları: Kapalı mekanlarda dağıtım panolarında, sabit sistemlerde, dış mekanlarda ise toprak altında veya kablo kanalı içerisinde kullanılırlar.

Enstrümantasyon Kabloları: Endüstriyel alanlarda analog ve dijital sinyal iletiminde kullanılırlar.

Gemi Yat Kabloları: Gemi panolarında ve tüm deniz araçlarında haberleşme ve enstrümantasyon kabloları olarak kullanılırlar.

Ses ve Görüntü Kabloları: Profesyonel stüdyo, tv sektörü, sahneler veya evlerde bulunan cihazlarda ses ve görüntü iletimi için kullanılırlar.

 

Kuvvetli Akım Kabloları

 

Bina içi tesisatlarda pek çok alanda kullanılan kablolardır. Kendi içinde farklı çeşitleri bulunur:

 

NYY (YVV) Kablolar: Aydınlatma ve güç dağıtımı amacıyla, toprak altında ve kablo kanalları içerisinde kullanılırlar. Başka bir deyişle NYY kablo çeşitleri mekanik zorlamanın fazla olmadığı dahili ve harici alanlarda kullanılacak şekilde üretilirler.

NHXMH Kablolar (Halogen free): Kalabalık ve yangın riski yüksek alanlarda kullanılırlar. Yanmaz kablo olma özellikleri sayesinde yangın esnasında alevi iletmez, duman yoğunluğu oluşturmazlar.

N2XH Kablolar (Halogen free): İnsan yoğunluğu ve yangın tehlikesi bulunan yerlerde kullanılırlar. N2XH kablo çeşitleri de yanmaz kablo olma özelliği taşırlar.

NHMH Kablolar (Halogen free): Yoğun ve yangın riski taşıyan mekanlarda kullanılırlar. Yanmaz kablo olarak adlandırılabilirler.

N2XY Kablolar: Bakır iletken bulunduran,toprak altı ve kablo kanalları içerisinde kullanılabilen kablolardır.

NVV (NYM) Kablolar: Mekanik zorlamanın minimum olduğu rutubetli yerlerde sıva altı veya üstünde kullanılırlar.

H07V-U (NYA) Kablolar: Kapalı ve kuru yerlerde kablo kanalı içerisinde kullanılırlar. NYA kablo modellerine tesisatlarda veya dağıtım panolarında rastlanabilir.

H05VV-F (TTR) Kablolar: Az mekanik zorlamalı kuru ve rutubetli yerlerde bulunabilecek ev gereçlerinde kullanılırlar.

 

Kablo Fiyatları ve Kullanım Alanları

 

Kullanım alanlarına ve amaçlarına göre çok geniş bir yelpazede bulunan kablo çeşitleri, aynı zamanda fiyat olarak da farklılıklar göstermektedir. NYY kablo veya N2XH kablo gibi farklı yüksek akım kablosu çeşitleri, bus kablolar ya da ses ve görüntü kabloları gibi zayıf akım kablosu çeşitleri, farklı kullanım alanlarına sahip olmanın yanı sıra belli fiyat farkları da içermektedir.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...