Kablo Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Önemli Kriterler

Tarih: 07.12.2021 18:30
Kablo Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Önemli Kriterler
Kablo: elektrik gücünü ileten, iki cihazı birbiri ile bağlantılı olan ya da fazla damardan oluşan bir enerji türüdür. Son zamanlarda teknolojinin gelişimiyle birlikte her yer merkezi hale gelmiş durumundadır ve buna bağlı olarak da enerji ihtiyacını gitgide artması sonucunda yer altı kablosu neredeyse kullanımı zorunluluk haline getirildi.
Kablo Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Önemli Kriterler
Kablo: elektrik gücünü ileten, iki cihazı birbiri ile bağlantılı olan ya da fazla damardan oluşan bir enerji türüdür. Son zamanlarda teknolojinin gelişimiyle birlikte her yer merkezi hale gelmiş durumundadır ve buna bağlı olarak da enerji ihtiyacını gitgide artması sonucunda yer altı kablosu neredeyse kullanımı zorunluluk haline getirildi. Bu kablolar toprak altında su ve açık hava altında kullanılabilirler. Yer altı kablo enerji hattı, yerleşim kısımları için daha yarar sağlayacağını kanaatindeyiz. Atmosferik olaylardan kesinlikle etkilenmez bu kablolar. Tesis giderlerinde kablolar ciddi bir anlamda büyük paya sahiptir. Satın alınan bir kablo eğer kesitlere uygun olmamış ise ya da ısınma sonucundan kablo hasar görmüş ise   tesisin tamamıyla elektrik kalmasına sebep neden olur. Bundan dolayı sağlam, ısınmaya dayanaklı ve her kesite uygun olan kablolar seçmeliyiz. Ayrıca büyük seçilmiş olan bir tesisin toplam maliyetin artmasına sebep olur. Optimal kesitin seçilmesi ciddi anlamda önemlidir.

Kablolarda kesit seçimi önemlidir. Kullanılacak ortama ve sisteme en uygun kablo çapının kullanılmasına dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde çok büyük sorunlarla karşılaşma riski yükselir ve istenmeyen sonuçlara sebep olabilir. Kablonun çapı uygun olandan küçükse kablo aşırı ısır ve ısınma sonucunda kablonun hasar görür. Bu da yangına kısa devreye ya da gerekli miktarda elektrik iletimi olmadığından sistemin enerjisiz kalmasına neden olur. Küçük çaplı kablo kullanımı ayrıca yüksek gerilim düşümlerine sebep olup elektronik malzemelerin hasar görmesine neden olur. Gereğinden büyük çaplı seçilerek kullanılan kablolar, maliyeti arttırır. Kablo kesitini belirlerken kablonun akım taşıma kapasitesi, gerilim düşümü ve kısa devre akımı göz önünde bulundurulur.
İlgili Ürünler
Yükleniyor...